ankara kompozit logo

SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİ

Savunma sanayii endüstrisinde, kara araçları, uçaklar, İHA’lar, deniz araçları, personel koruma ekipmanları üretimlerinde; hafif ağırlığına karşı yüksek dayanımları, dağılmalar da metallere oranla daha az yakın çevreye zarar vermeleri ve daha az bakım gerektiren malzemeler olduklarından, kompozit malzeme kullanılmaktadır.

Tank ve Hava Taşıtları

Kompozit malzemeler, askeri taşıtlarda ağırlığı azaltırken bekayı arttırır. 30 mm kalınlığında karbon fiber takviyeli kompozitden imal edilen bir uçak gövdesi, sert çelikten yapılmış gövdenin karşıladığı gibi gelen tehditleri karşılar ve çelikten yapılan bu gövdeye göre %10 daha hafif olmaktadır.

Termoplastikler

Askeri taşıma araçlarında, ağır vasıtalarda çeşitli kompozitler uygulama alanı bulmaktadır. Bu kompozitlerden biri de sürekli fiber takviyeli termoplastiklerdir. Zemin ve yan paneller, bagaj, kompartıman, koltuk bileşenleri, kompozit malzemelerin giderek artan kullanım alanlarındandır. Şasi, süspansiyon, aktarma organları ve tekerlekler bir kamyonun ağırlığının %40’ını oluşturur ve tüm bunlar kompozit malzeme kullanımına potansiyel oluşturur. Kaporta, kapılar, tavan ve tamponlar kompozit kullanımına aday diğer yerlerdir. Askeri araçlarda koltuklar, taban panel bileşenleri, gövde panelleri, takviye yapılar, motor kaplamaları, tekerlek yuvaları, korkuluk ve çamurluklar ağırlığı azaltmak üzere kompozit malzemelerden faydalanılabilecek diğer kısımlardır.

Karbon Fiber

Kuyruk Konisi Hafiflik, güçlülük, uçuş menzilinin ve yük kapasitesinin artması, hizmet süresinin uzun olması korozyon direnci, bakım onarım imkânı ve uygulamaya konulacak teknik yenilikler bakımından kompozit malzemeler, askerî ve sivil uçaklarda giderek artan oranlarda kanat, gövde, yatay/dikey dengeleyiciler, helikopter pervane ve milleri ve diğer bölümlerde yaygın olarak kullanım alanına girmişlerdir.

Balistik Zırh

Elyaf aynı zamanda, yüksek elastisite modülü, yüksek çekme gerilimi, kimyasallara karşı dayanıklılık, üst düzey ısıl özellik ve boyutsal kararlılık gibi avantajları sayesinde günümüzde birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özellikleri sayesinde Kevlar, gemi inşası, basınçlı kaplar, spor ürünleri, ısıl dayanıklılık gerektiren iş kıyafetleri, yangın battaniyeleri, motosiklet ve uçak gibi araçlar için gerekli yüksek hız lastiği, konveyör kayışları ve hidrolik hortumları gibi birçok günlük uygulamanın yanı sıra kurşungeçirmez yelek ve kask imalatı, araç koruması ve stratejik ekipman kalkanı gibi hayati koruma gerektiren uygulamalarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Teklif İsteyin

Çalışma Saatleri 08:30 – 18:30

Aydınlar Mah. İstanbul Yolu 35 km. Kahramankazan / Ankara / Türkiye